Domy Rekolekcyjne

Czechowice-Dziedzice

czechowice
Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
/Ps 63, 3/

Dom rekolekcyjny (służący w tym celu już ponad 100 lat) otoczony jest przez duży sad, piękny ogród i stary park, które razem tworzą inspirującą przestrzeń do odpoczynku, refleksji i modlitwy. Pobliskie góry Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego stwarzają doskonałą okazję do połączenia rekolekcji z wypoczynkiem porekolekcyjnym. W samym domu jest dużo przestrzeni na modlitwę: dwie kaplice, oratorium oraz stojący obok kościół parafialny.

Przez cały rok prowadzone są 5 i 8-dniowe rekolekcje ignacjańskie, a od dwóch lat raz do roku – rekolekcje miesięczne. Ważnym elementem duchowej oferty są rekolekcje dla narzeczonych i dla małżeństw, a także szereg interesujących sesji.

 

Częstochowa

04 _ o. Marcin Pietrasina
Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.
/J 2,5/

Dom rekolekcyjny jest położony na zachodnim stoku Jasnej Góry, pięć minut spaceru od Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na szczycie.  Bliskość centrum kultu Maryjnego w Polsce, mocno wpływa na szukających spotkania z Bogiem podczas rekolekcji. Przy domu rozciąga się pięknie urządzony ogród, będący wspaniałym miejscem do refleksji i odpoczynku. Dom rekolekcyjny w Częstochowie cieszy się bardzo owocną współpracą z ludźmi świeckimi, którzy doświadczywszy drogi Ćwiczeń, pragną dzielić się swoim doświadczeniem i pracować dla wspólnoty Kościoła w tym miejscu.

Ośrodek oferuje wszystkie tygodnie Ćwiczeń Duchowych, prowadzone niemal przez cały rok. Dodatkowo prowadzone są rekolekcje kapłańskie oraz bardzo ciekawe sesje weekendowe.

 

Gdynia

gdynia
Niech się cieszy niebo i ziemia raduje; niech szumi morze i to, co je napełnia.
/Ps 96, 11/

Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej znajduje się na wzgórzu z pięknym widokiem na Zatokę Gdańską i Półwysep Helski (które można podziwiać z tarasu widokowego na dachu domu), na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Takie położenie, mimo bliskości centrum Gdyni, sprawia, że jest wspaniałym miejscem skupienia, modlitwy, refleksji i odpoczynku. Dom dysponuje pokojami 2-osobowymi (każdy z łazienką). Czas rekolekcji można ubogacić lekturą książki z dostępnej biblioteczki.

Oprócz standardowej oferty Rekolekcji Ignacjańskich, Centrum oferuje również Ćwiczenia Duchowe z indywidualnym prowadzeniem (treści i przebieg rekolekcji są dopasowane do indywidualnej dynamiki i nastawienia osoby odprawiającej) oraz najróżniejsze sesje o charakterze warsztatowym.

 Podstawową formą pracy w czasie tej sesji są ćwiczenia praktyczne indywidualne i w małych grupach Organizowane są także Spotkania małżeńskie (na które zaproszone są wszystkie małżeństwa – dobre i te, które myślą o rozwodzie lub separacji, małżeństwa zaangażowane w życie Kościoła i niezaangażowane, także małżeństwa niesakramentalne, które mają dobrą wolę szczerze ze sobą porozmawiać) oraz Rekolekcje dla narzeczonych.

Kalisz

kalisz
Chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca.
/Oz 2,16/

Dom Formacji Duchowej w Kaliszu mieści się w XV-wiecznym klasztorze oo. Bernardynów. Dziś, pod opieką oo. Jezuitów, tchnie wiekami duchowej spuścizny, co z pewnością stwarza wspaniały klimat do modlitwy i wyciszenia. Bogata oferta duchowa zawiera standardową drogę Ćwiczeń Duchowych, rekolekcje i spotkania dla małżeństw, narzeczonych, katechetów oraz różne weekendowe sesje.

Proponowany jest także tzw. czas pustyni – pustyni, która jest miejscem odosobnienia , lecz także miejscem spotykania się z Bogiem. Jest to oferta dla każdego, kto chce przeżyć czas skupienia, wyciszenia, modlitwy i duchowego wytchnienia indywidualnie, poza strukturami rekolekcyjnymi, podczas którego istnieje możliwość rozmowy z kierownikiem duchowym.

Warszawa – Falenica

DSC_2618

Na rozkaz Pana lasy i drzewa pachnące ocieniać będą Izraela.
/Ba 5, 8/

Nowoczesny Jezuicki Ośrodek – Europejskie Centrum Kultury i Kształcenia zajmuje się głównie organizowaniem profesjonalnych sesji i szkoleń dla różnych środowisk, m.in. dla dziennikarzy, nauczycieli, organizatorów życia społecznego i gospodarczego, środowisk politycznych, itd., w duchu chrześcijańskich wartości i ignacjańskiej duchowości. Poza tym oferowane są również Ćwiczenia Duchowe, rekolekcje Modlitwy Jezusowej (na podstawie o. Franza Jalicsa SJ).

ECCC znajduje się w Falenicy k. Warszawy. Okolicę tą najlepiej opisuje Tygodnik Ilustrowany z 1939 r. –  Urokiem swego niezwykle pięknego położenia, owiane balsamiczną atmosferą szpilkowych drzew i kwiecistych łąk, miejscowości te wabią każdego, kto zmęczony nerwowym życiem stolicy chce choć na krótko zapomnieć o wszystkim – choć przelotnie wchłonąć to, co się zowie radością życia. Cały ten klimat, odpowiedni dla czasu rekolekcji, można smakować spacerując po lesie oraz nad oddaloną o 5 km od domu Wisłą i jej starorzeczem. Możliwe są także przejażdżki rowerowe. Sam dom wyposażony jest w ogród i taras na dachu.

Zakopane

zakopane
Góry topnieją jak wosk przed obliczem Pana, przed obliczem Władcy wszystkiej ziemi.
/Ps 97, 5/

Dom rekolekcyjny jest położony na zboczu Gubałówki, niedaleko dolnej stacji kolejki linowej. Okna kaplicy i części pokoi wychodzą na Tatry z charakterystycznym szczytem Giewontu. Wraz z przylegającym do domu parkiem i małym kościółkiem stwarza to wprost wymarzone warunki do skupienia i modlitwy. Istnieje również możliwość codziennych spacerów po stokach Gubałówki.

Szczególną atrakcją domu są sesje połączone z możliwością wypoczynku. Po ich zakończeniu istnieje możliwość pozostania w domu organizując sobie czas indywidualnie czy też korzystając z propozycji wspólnych wyjść z prowadzącym. Proponowane są trzy dni zorganizowanych wyjść w Tatry z możliwą Eucharystią „w terenie”.

 

3 komentarze do “Domy Rekolekcyjne

  1. Jest kilka miejsc w internecie, gdzie można znaleźć informacje o jezuickich domach rekolekcyjnych. Ale tak pięknego opisu dotychczas nie było. A motto z Biblii – perełka! Szczere gratulacje!

  2. Kto chce zarobic w sieci parenascie $$ dziennie? Metoda jest prosta i dziala, wpiszcie sobie w gogle:
    Jak kosic 5% zysku dziennie na Traffichubb

  3. Chciałbym uczestniczyć w miesięcznych ćwiczeniach duchowych. W którym domu rekolekcyjnym jest to możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *