Gdzie i jak mogę podjąć Ćwiczenia w Polsce? (ĆD4)

Na odprawienie Ćwiczeń, które tu następują, przeznacza się cztery tygodnie, odpowiadające podziałowi Ćwiczeń na cztery części. Część pierwsza mianowicie jest rozważaniem i kontemplowaniem o grzechach; część druga jest o życiu Chrystusa Pana naszego aż do Niedzieli Palmowej włącznie; część trzecia o Męce Chrystusa Pana naszego; czwarta wreszcie o Zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu, z dodaniem trzech sposobów modlitwy.

Ćwiczenia można podjąć na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej popularnym jest przeżywanie ich w jezuickich Domach Rekolekcyjnych (są to domy przeznaczone wprost do dawania Ćwiczeń). Można wejść na stronę domu, wybrać sobie dogodny termin, zapisać się i przyjechać na konkretne rekolekcje. Całość Ćwiczeń jest podzielona na tzw. Tygodnie. W jezuickich domach rekolekcyjnych te tygodnie można odbywać najczęściej co rok. Tygodnie są ułożone w konkretnej kolejności, wprowadzając nas coraz głębiej w relację z Bogiem:

– Fundament (wokół miłości Boga)
– I tydzień (wokół grzechu)
– II tydzień (wokół życia Jezusa)
– III tydzień (wokół męki Jezusa)
– IV tydzień (wokół zmartwychwstania Jezusa)

Można więc spokojnie formować się przy pomocy Ćwiczeń co najmniej pięć lat. Po odbyciu pięciu tygodni można swobodnie jeździć na inne rekolekcje oparte na Ćwiczeniach, które już nie są ułożone w żadnej odgórnej kolejności.

Drugim sposobem jest cała gama różnego typu rekolekcji, które można odbywać przy placówkach jezuickich w całej Polsce. Można tam znaleźć propozycje bardziej sformalizowane (jak np. Rekolekcje w życiu codziennym, czyli ĆD dostosowane do aktywnego trybu życia) oraz pojedyncze rekolekcje wymyślane i proponowane przez co bardziej twórczych jezuitów (warto szukać szczególnie przy duszpasterstwach akademickich). Najlepszy sposób to po prostu pójść i spytać, czy są w najbliższym czasie jakiekolwiek propozycje oparte na ĆD.

Trzecim sposobem jest praca stricte indywidualna. Wydawnictwo jezuickie WAM oraz jezuicki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym wydają nieustannie mnóstwo doskonałych materiałów do osobistego odprawiania Ćwiczeń. Są dostępne opracowania teoretyczne i praktyczne, książki, konferencje na CD, audiobooki z rekolekcjami, itp. Do niektórych z nich są nawet dołączone uwagi pomocne do ich odprawiania. Przy pracy indywidualnej szalenie przydatną osobą jest jakiś jezuita, który będzie nam towarzyszył duchowo, z którym będziemy mogli się spotkać i opowiedzieć swoje doświadczenie, kogo będziemy mogli dopytać i poprosić o wyjaśnienie.

Czwartym sposobem są rodzące się dopiero internetowe wersje Ćwiczeń, m. in.:
Polecam Ćwiczenia Duchowe (krótkie, pojedyncze bardzo różnorodne ćwiczenia w formie grafik)
Modlitwa w Drodze (codzienne dziesięciominutowe rozważanie z muzyką w formacie mp3)
Na dobranoc i dzień dobry (krótka refleksja i pytania do zastanowienia się, na podstawie Ewangelii z dnia)

 

Ćwiczenia Duchowe są bardzo szerokie i bogate, każde z wyżej wymienionych propozycji umożliwia ich odprawienie pod bardzo różnym kątem. Jedne skupiają się bardziej na Piśmie Świętym, inne na pracy nad słabościami, jeszcze inne na rozwoju osobistym, itd.

 


Pokaż Domy Ćwiczeń Duchowych na większej mapie

3 komentarze do “Gdzie i jak mogę podjąć Ćwiczenia w Polsce? (ĆD4)

 1. wszystkie te cwiczenia jakie Panstwo tutaj proponujecie oparte sa na chrzescijanskiej milosci Boga.

  Ostatnio zaglebial sie w medytacje, zeby oczyscic umysl z wielu naleciałości, bo jestem zbyt zalezny od wielu spraw ktore mnie dekoncentruja. Mozna cwiczyc umysł, naginać, żeby być silniejszym ale niekoniecznie w intonacji chrzescijanskiej, ale raczej obojetnej.

  Stosuję kilka technik, ktore tutaj są bardzo podobne (związane z medytacją, wyciszeniem, zaglądaniem w głąb siebie, ale też powtarzaniem słów kluczowym i leciutkim transem). Rozwazam o swoim zyciu, generalnie zeby wyeliminowac slabosci i dojść do założonych celów (naukowych i biznesowych).
  Muszę generalnie wzmocnić swoją wolę i siłę ducha i intelektu.

  Tylko ze to nie jest chrzescijanskie, raczej obojętne moralnie, nie szukam na pewno zadnego zła . czasami rozmyslam o milosci, ale raczej koncentruje sie w tych myslach jak wzmocnic swój pragmatyzm a więc skutecznosc w zalatwianiu interesów.

  duzo pokrewnych rzeczy Państwo tutaj publikują, aż sam byłem w szoku jak przeczytałem o kilku wnioskach, np. ze muzyka może uzależniać… to prawda, dlatego lepiej muzyki nie słuchać (i piszę to serio, od jakiegos czasu pracuję w całkowitej ciszy). Albo , że człowiek ma pełno uzaleznien i złych emocji od ktorych powinien sie uwolnic. TO samo wynika z medytacji. Proponowalbym jeszcze rozwinąć temat diety i odpowiedniego odzywiania się, wedlug mnie jedzenie powinno byc surowe ale zdrowe (zdrowa zywnosc), a nie zadne fast foody… ja tam polaczylem medytacje z rozwojem osobistym, i takim „szukaniem siły”, skutecznością.
  Zobaczymy co z tego wyniknie 😀

  1. Witam!
   Zgadzam się, jak najbardziej. Są różne formy i metody rozwoju osobistego, które funkcjonują niezależnie od jakiejkolwiek religii czy przekonań. W ĆD również mamy metody uniwersalne, dzisiaj bardzo popularne. Jedyna różnica dotyczy celu, dla którego chcemy rozwijać siebie, swoje umiejętności. Dla Pana tym celem, o ile dobrze zrozumiałem, jest doskonalenie siebie na różnych poziomach, aby osiągać lepsze wyniki w życiu zawodowym i nie tylko. Dla nas celem jest służba Bogu, czyli stawanie się człowiekiem kochającym, przez którego Bóg może działać w tym świecie.
   Jest Pan przekonany, że osiąganie doskonałości to wystarczający cel? Co jeżeli tę doskonałość już Pan osiągnie? Co jeżeli przyjdzie choroba lub starość i strzałka rozwoju zmieni zwrot?
   pozdrawiam serdecznie!

 2. Ćwiczenia ignacjańskie prowadzą też:

  – siostry zawierzanki – zgromadzenie założone przez jezuitę o.Bronisława Mokrzyckiego, który jest autorem wszystkich konferencji (wszystkie na b. wysokim poziomie, ojciec prowadził m.in. rekolekcje dla nowicjatów jezuickich). Mają ogromny plus, bo każdy odprawia je indywidualnie słuchając nagranych konferencji o Mokrzyckiego, czyli nikt nie jest ograniczony żadnymi terminami sesji (na stronie są podane terminy, ale to raczej tak orientacyjnie, bo bez problemu można uzgodnić z siostrami inne dni) i może wszystko robić w swoim tempie.
  https://www.zawierzanki.pl/

  – salwatorianie w Krakowie:
  https://www.cfd.sds.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *