Metoda rekolekcji

10658705_10204897949785469_6087468470447572845_o

Jeżeli rodzi się w Tobie wielkie pragnienie, żeby rozwijać się duchowo i bardzo spodobała Ci się metoda ćwiczeń to pewnie, prędzej czy później, natkniesz się na jedną z przeciwności.

Pierwsza to Twoja codzienność. Zaplanujesz sobie czas na ćwiczenia, ale często coś
w ostatniej chwili Ci wypadnie, a jak już wreszcie uda Ci się usiąść na chwilę, to nie możesz przestać myśleć o problemach, które trzeba szybko rozwiązać lub o sprawach, które zbliżają się wielkimi krokami.

Druga to doświadczenie porażek. Rozwój duchowy wiąże się z tym, że zaczynasz widzieć więcej, również więcej swoich słabości i potknięć. W codzienności tych potknięć jest mnóstwo, możesz się łatwo zniechęcić i stwierdzić, że ćwiczenia i tak nic Ci
nie dają.

Trzecia to takie doświadczenie, w którym stwierdzisz, że proponowane tu ćwiczenia
to już za mało. Chcesz się zaangażować bardziej, szukać głębiej, rozumieć lepiej
i kochać mocniej, ale nie wiesz jak.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zaangażować się w swój rozwój osobisty i duchowy, to najlepszą opcją dla Ciebie będą rekolekcje oparte na Ćwiczeniach Duchowych, które odbywają się w jezuickich domach rekolekcyjnych w całkowitym milczeniu. Na czym mniej więcej polegają?

– odcinasz się od swojego świata, spraw, znajomych i obowiązków. Jesteś wolny. Nic
z zewnątrz nie przeszkadza Ci w zagłębieniu się w swoje wnętrze i wsłuchiwaniu się
w Boga;

– pracujesz indywidualnie minimum cztery godziny zegarowe dziennie. To duży wysiłek, poważny wgląd w siebie, poznawanie swoich uczuć, tendencji, motywacji, priorytetów
i pragnień. Szukasz, analizujesz, próbujesz zrozumieć i poukładać. Całość w dialogu
z Bogiem;

– poznajesz różne ćwiczenia i metody pracy nad sobą, rozmowy z Bogiem, współpracy
z Duchem świętym. Korzystasz z nich podczas rekolekcji i uczysz się korzystać z nich w późniejszym życiu codziennym;

– dostajesz wykwalifikowanego kierownika duchowego, z którym możesz przedyskutować każdą sprawę, ćwiczenie i rozpoznawane w sobie poruszenia;

– masz okazję zwolnić w swoim życiu, odpocząć, wyspać się, pospacerować.

4 komentarze do “Metoda rekolekcji

 1. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego w ankiecie jest prośba o potwierdzenie przez osobę zgłaszającą sie do odbycia rekalekcji, że jej zdrowie psychiczne pozwala na odbycie tych rekolekcji?

  Czyż nie jest tak, że uzdrowienie jest/powinno być celem rekolekcji?
  Kto powinien ocenić stan zdrowia psychicznego kandydata? Przecież on sam nie jest w stanie ocenić, czy jego psychika jest na tyle silna, by nie doznać uszczerbku na skutek proponowanych ćwiczeń, szczególnie że przed ropoczęciem tych ćwiczeń kandydat nie wie do końca, na co się dycyduje.

  Czy stawiając powyższe pytanie w ankiecie, w istocie nie wywiera się w jakiś sposób presji psychicznej na kandydata, aby złożył oświadczenie nie do końca uczciwe? Wiedząć, że warunkiem uczestnictwa jest odpowiedź pozytywna, kandydat chcący zakwalifikować się na rekolekcje może dać taką odpowiedź, nawet jeśli w pełni nie jest przekonany co do jej prawdziwości.

  Rekolekcje w nurcie owdś i ĆD mają doprowadzić do pogłębienia relacji z Bogiem we współpracy z Duchem Świętym. Dlaczego warunkiem do pogłębiania tej relacji, wg osób organizujących rekolekcje, jest dobra kondycja psychiczna? Czyżby organizatorzy mieli świadomość, że tu nie chodzi o działanie Ducha Świętego? Czyż nie jest tak, że to właśnie chorzy najbardziej potrzebują uzdrawiającego działania Ducha Świętego? Tak własnie kiedyś w swojej prostocie myślałam. Teraz, gdy od dwóch lat jestem związana z owdś zastanawiam się, czy tamto podejście mogło być naiwne? Przecież nurt owdś, a więc zapewne cały sztab ludzi z wykształceniem teologicznym, nie widzi tu problemu.

  Proszę o wytłumaczenie. Mam pragnienie odbycia takich rekolekcji, ale wpierw muszę być przekonana o tym, że moje obawy są nieuzasadnione. Że są to właśnie lęki, z których mam sznsę wyzwolić się w trakcie rekolekcji. Proszę mnie przekonać. Bardzo zależy mi na tym z wielu powodów. Próbowałam na ten temat rozmawiać ze znajomym księdzem, ale nie otrzymałam odpowiedzi.

  1. Już wyjaśniam.
   Każdy potrzebuje uzdrowienia – jak najbardziej! Każdemu należy podać lekarstwo. Nie każde lekarstwo jednak pomaga na każdą chorobę, czasem może zaszkodzić. Tak samo jest z rekolekcjami – nie wszystkie rekolekcje są dla wszystkich, nie można wszystkich prowadzić tą samą jedyną drogą. Poza rekolekcjami ignacjańskimi są inne dobre rekolekcje, na których również Boga się spotyka i można doznać uzdrowienia. Pamiętamy oczywiście, że terapia i proces leczenia medycznego również jest procesem uzdrowienia, w którym Bóg działa.
   Dlaczego taki warunek? Atmosfera głębokiej ciszy i głębokiego wglądu w swoje wnętrze może zaszkodzić przy niektórych silniejszych chorobach psychicznych. To nie jest pytanie, które powinno rodzić lęk. Osoby, którym to może zaszkodzić od razu o tym wiedzą, bo są prowadzone przez lekarzy i znają już w miarę swoje możliwości. W razie wątpliwości lekarz prowadzący może doradzić i pomóc podjąć taką decyzję. Pozdrawiam.

 2. Chciałam zapytać czy są jakieś reguły/ zasady co do częstotliwości odbywania rekolekcji ignacjańskich. Kiedyś spotkałam się z opinią, że idealnie byłoby raz na pół roku. Gdzie indziej przeczytałam, że raz na rok.
  Czy najlepiej sugerować się własnym rozeznaniem ?
  W styczniu byłam na fundamencie. Teraz chciałabym pojechać na I Tydzień ĆD.

  1. Witaj Basiu! Kierownik duchowy na końcu rekolekcji powinien zakomunikować mniej więcej za jaki czas powinno się odbyć kolejne rekolekcje. Najczęściej stosuje się rok przerwy. Jedyną wytyczną, którą mogę podać jest to, że Ćwiczenia Duchowe nie zamykają się tylko na rekolekcjach w domu rekolekcyjnym. Tzn najważniejszy jest czas pomiędzy rekolekcjami, zwykła codzienność. To, co przeżyliśmy na rekolekcjach ma potem owocować i przemieniać nasze życie codzienne (oczywiście w połączeniu z naszą dalszą modlitwą i ćwiczeniami w życiu codziennym). Stąd rok jest bardzo dobrym czasem, dobrze dać sobie i zasianemu Słowu czas na wydanie owoców.
   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *