Wskazówka V: Teoria też się przyda. Ale jaka? (ĆD8)

Dający Ćwiczenia, stosownie do potrzeb odprawiającego je, w wypadku strapień
i podstępów nieprzyjaciela, a to samo dotyczy i pocieszeń, może mu przedłożyć reguły pierwszego i drugiego tygodnia odnoszące się do rozeznania duchów.

Teoria bez ćwiczeń niczego we mnie nie zmieni. Natomiast same ćwiczenia bez teorii zaprowadzą mnie nie wiadomo gdzie. Podczas odprawiania ćwiczeń pojawia się w nas cała gama różnych poruszeń (emocji, uczuć, nastrojów, natchnień, inspiracji, myśli, wspomnień, pomysłów, olśnień, itd.). Odruchowo każdy z nas reaguje na nie wszystkie w ten sam sposób: pozytywnym poruszeniom dajemy się ponieść a od trudnych poruszeń za wszelką cenę chcemy uciec. Ta naturalna zasada jest niestety bardzo zgubna i z reguły prowadzi nas do tego, że kręcimy się w kółko, nie postępując w ogóle na przód. Dlatego ćwiczenia bez teorii, czyli bez zrozumienia uczuć, zaprowadzą nas nie wiadomo gdzie (a już na pewno nie w kierunku Boga). Naszą „teorią” będzie zbiór różnych reguł i wskazówek, które, mówiąc ogólnie, powiedzą nam jakim uczuciom można dać się ponieść, a jakie trzeba odrzucić, aby zbliżyć się do Boga.

Teoria wyznacza kierunek, a ćwiczenie pcha nas w tym kierunku. Zatem, żeby dać się popchać w odpowiednią stronę, potrzebujemy pomocy. Pomoc nr 1: kierownik duchowy, obeznany w ĆD, który pomoże nam zrozumieć nasze poruszenia. Pomoc nr 2: teksty na temat rozwoju i praw życia duchowego. Jest ich duuuużo, są pisane bardziej lub mniej zrozumiałym językiem. Niedługo zamieścimy bazę ciekawych artykułów. Póki co wrzucam kilka dziedzin, z którymi warto się zaznajomić:

Akceptacja siebie
Twoja samoocena zależy od innych?
Oko w oko z samym sobą

Przebaczenie
Przebaczyć. Wymazać dług, wyrzec się zemsty
Zemsta jest zupełnie… bezużyteczna

Uzdrowienie
Rozgrzeszony i uzdrowiony
Uzdrowienie nie jest łatwą sprawą

Uwolnienie

Lęki
Walcz albo uciekaj
Jak pokonać nerwicę
Kto nie odczuwa lęku, nie zna samego siebie
Jak pozbyć się lęku?

Perfekcjonizm
Niewolnicy pośpiechu i samorealizacji
Nerwica niedzielna – też to masz?

Okresy życia duchowego

Rozeznawanie duchów

Skrupuły
Skrupuły – moralna buchalteria
Grzech
Twoja bardzo wielka wina

Maski i udawanie
Kłamstwa, w które wierzymy
Etapy rozwoju modlitwy
Uzależnienia i ucieczki

CD_8
photo by juliaf

1 komentarz do “Wskazówka V: Teoria też się przyda. Ale jaka? (ĆD8)

  1. Szczęść Boże! Dziękuję za świetną stronę i cały projekt kart ćwiczeń duchowych. Po raz kolejny spróbuję zacząć i mam nadzieję na poprawę swojej duchowości i rozwój osobisty. Czy strona nadal się rozwija? Czy planujecie kolejne wpisy? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *